Ayakkabı seçiminde ayağınıza faydalı olacak ipuçları

Ayakkabı seçiminde ayağınıza faydalı olacak ipuçları

Doğru ayakkabıları satın almak ayak sağlığı için uzun vadeli bir yatırımdır. Fakat ayağınıza düzgün bir şekilde uyan ve yeterli desteği sağlayan ayakkabıları tespit etmek ve ayağınıza sağlık açısından da en uyumlu olacak ayakkabıları seçebilmek kimi ipuçlarını takip etmeyi gerektirir. 

 

Ayakkabı seçiminde şu adımları izleyerek doğru ayakkabıyı seçme şansına sahip olabilirrsiniz:Kendi ayaklarınızla başlayın ve dolabınızda mevut olan ayakkabıları inceleyin. Bir parça kâğıt veya karton üzerine çıplak ayakla durun ve her bir ayağın şeklini izleyin. Şimdi ayakkabılarınızı birer birer alın ve bunları çizimin üstüne yerleştirin. Çoğu insan gibi iseniz, "rahat" ayakkabılarınız kendi ayaklarınızın anahatlarıyla eşleşecektir.

Ayaklarınızda kimi zamanlar acıya neden olan ayakkabılarınızı bir kenara ayırın. Eğer bir kadınsanız, bunların çoğu dar ayak parmakları veya yüksek topuklu ayakkabılar olacaktır. Ayakkabının burnunun ayak parmaklarınızdan daha dar mı yoksa daha kısa mı olduğunu kontrol edin. 

 

Bu rahatsız edici ayakkabılardan bazılarını değiştirmeye hazır olduğunuzda, şu ipuçları yardımcı olabilir:

 

1. Ayakkabı alışverişi için ayaklarınızın dinlenmiş olmasını bekleyin çünkü ayaklarınız gün içinde kullanımla doğal olarak genişler ve sıcak havalarda şişebilir.

2. Satın almayı düşündüğünüz ayakkabılarla birlikte giymeyi düşündüğünüz aynı çorap tipini giydiğinizden emin olun.

3. Satış elemanının her iki ayağını da ölçmesini sağlayın ve her yeni ayakkabı satın aldığınızda ölçüm yapın. Bir ayak diğerinden daha büyük veya daha genişse, daha büyük ayağa uyan bir numara alın. Ayakkabıları giyip sabit bir şekilde durun. En uzun parmağınız ve ayakkabının ucu arasında en az birkaç santim boşluk olduğundan emin olun. Nasıl hissettiklerini belirlemek için ayakkabılarla kısa bir tur atın. Ayakların topuk kısımlarında yeterli yer olup olmadığını kontrol edin.

4. Topuklu ayakkabılar rahatça uyuyor mu, yoksa kıstırıyor mu ya da kayıyor mu? Başlangıçtan uygun ayakkabılar bulun. Bir ayakkabının boyutu veya açıklaması yerine kendi konfor seviyenize güvenin.

5. Boyutlar bir üreticiden diğerine değişir. Ayaklarınızı tahriş edebilecek veya kabarcıklara neden olabilecek herhangi bir etiket, dikiş veya başka bir malzemeye sahip olup olmadığını görmek için ayakkabıların iç kısımlarını hissedin.

6. Ayakkabıları ters çevirin ve tabanları inceleyin. Keskin nesnelerden korunmak için yeterince sağlam olup olmadığını kontrol edin. 

 

 

Çocuk Spor, Bot & Casual

111,00 TL

Günlük

74,00 TL

Spor Ayakkabı

134,00 TL

Diğer Yazılar

Ayakkabı Alışverişi ve Ayak Sağlığı
01 Şubat 2019, Cuma

01 Şubat 2019, Cuma

Ayakkabı Alışverişi ve Ayak Sağlığı

Sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar işte, okulda, sporda tüm vücudumuzun yükünü çeken kahramanlardır ayaklarımız. Hadi gelin bizlerde onların rahatı için çabalayarak onların kahramanı olalım. ...

Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?
02 Ocak 2019, Çarşamba

02 Ocak 2019, Çarşamba

Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

Satın alacağınız ayakkabının ayağınıza uygunluğunu önceden değerlendirmeniz hem ayak sağlığınızı korumanız hem de satın aldığınız ayakkabınızı uzun süre düzgün bir şekilde kullanabilmeniz açısından ön...

Ayakkabı Bakımında Püf Noktalar
31 Ocak 2019, Perşembe

31 Ocak 2019, Perşembe

Ayakkabı Bakımında Püf Noktalar

Severek giydiğiniz ayakkabılarınıza yazımıza konu edeceğimiz basit püf noktalarını dikkate alarak bakım yaparsanız ömürlerinin uzamasını kolayca sağlayabilirsiniz.  Ayakkabılar genellikle deri gibi...

Kadınlar için etkinliklerde doğru ayakkabı seçimi
04 Şubat 2019, Pazartesi

04 Şubat 2019, Pazartesi

Kadınlar için etkinliklerde doğru ayakkabı seçimi

Kadınlar için aralarından seçim yapabileceğiniz çok farklı türde ve ayakkabı tarzı vardır. Bu durum neyin satın alınacağına karar verirken çoğu zaman durumu oldukça zorlaştırabilir. Sonuçta rahat, mod...